Як вибрати кавун без нітратів, ніж накачують кавуни, ознаки нітратного кавуна, відео

Вживайте кавуни в період масового дозрівання
Властивість баштанних культур з вдячністю приймати азотні підживлення і відкладати про запас нітрати, відомо. Але для людини така ягода може бути небезпечною. Необхідно знати, як вибрати кавун без нітратів. Ці шкідливі речовини присутні в будь-яких овочах в малій кількості. Кавуни є рекордсменами по накопиченню солей азотної кислоти.

Чим небезпечні для людини нітрати?

У лабораторії перевірка кавунів на нітрати
В організмі людини в товстому кишечнику нітрати переходять в нітрити і всмоктуються в кров. При цьому нітрити утворюють з’єднання метгемоглобін. Гемоглобін в крові необхідний, щоб доставляти кисень до клітин. Метгемоглобін цієї функції не виконує і в організмі починається кисневе голодування. При 30% заміщення настає отруєння нітратами, при 50% може наступити смерть.

Несильне отруєння виражається пригнобленим станом, нудота, блювота, пронос. Лікар діагностує отруєння по збільшеної та щільної печінки. Небезпека вище у дітей, так як у них мала маса тіла, і немає ферменту, здатного перетворювати метгемоглобін в гемоглобін. Тому дитині грудничку давати кавун можна.

У шлунково-кишковому тракті людини білкові продукти розщеплюються, присутні аміни та інші азотисті сполуки. З’єднуючись з солями азотної кислоти, виходять канцерогени, нітрозаміни.

ВООЗ визначила як допустиму добову дозу вживання нітратів 3,7 мг, нітритів 0,2 мг на кілограм ваги людини. У перерахунку на вагу в 70 кг це складе 350 мг нітрату натрію.

При тепловій обробці, в присутності вітаміну С, при зберіганні нітрати руйнуються. Небезпека нітратів в кавуні велика саме тому, що його поїдають без попередньої обробки і в великих кількостях.

Як визначити нітрати в кавуні?

Купувати кавуни на узбіччі трас не рекомендується
Якщо раніше рада не купувати кавун не в сезон був найправильнішим, то сучасність вносить корективи. З’являються нові ультраскоростиглий сорти і гібриди, які встигають рано, без прискорювачів. Такі кавуни невеликі, всього на 1,5-2 кг, а нас вчили, не вибирати маленькі плодики. Значить, якщо сорт ультраранній, то кавун не може бути більшим.

Як вибрати солодкий кавун?

Як правильно вибрати кавун
Купуючи кавун, знавці радять вибирати «дівчаток». З наукової точки зору до ягодам це не застосовується. Не буває серед плодів хлопчиків і дівчаток. Однак народні прикмети показують, що кавун з плоскою або трохи поглибленої верхівкою буває солодше і має менше насіння. «Хлопчиками» вважають, якщо на верхівці є невеликий горбок. Можливо, це якісь особливості в запиленні, але це правило вибору діє.

Іншою ознакою стиглої ягоди може бути невелике помаранчеве пляма, цим місцем плід лежав на землі. Якщо налив йшов швидко, земля була теплою, пляма маленьке, ягода смачна. Якщо пляма велике, біле, то смак кавуна буде іншим. Це означає, що на землі ягода лежала довго, земля була холодна, тому й солодощі від такої ягоди чекати не варто.

Вживайте в їжу кавуни з допустимим вмістом нітратів
При нарізці кавуна потрібно залишати близько скоринки 3 см м’якоті, там скупчуються добрива. А дітям давати шматочок з самої середини. Не потрібно з’їдати багато ласощів за один присід. Краще розтягнути задоволення, з’їдати плід малими порціями, одночасно прислухаючись до стану організму.

Приємного вам апетиту і здоров’я!

Як вибрати стиглий кавун без нітратів — відео