Шаньги з картоплею — покроковий рецепт з фото, відео

шаньги з картоплею
Шаньги з картоплею асоціюються з теплотою будинку, турботою улюблених бабусь. Вони швидко готуються, відмінно насичують, і такі пиріжки можна давати з собою на роботу, в школу і бути впевненим: домочадці ситі і задоволені. А як воно чудово поєднується з м’ятним чаєм або холодним молоком! Розповімо кращі рецепти приготування танули в роті шанежек.

Шаньги з картоплею — це легко і просто

Шанежки «вийшли з низів» — в минулому вони готувалися в небагатих селянських сім’ях. Тоді їх начиняли не картоплю, а горошницей — кашею з сухого гороху з пересмаженим цибулею. Іноді в начинку додавали сало, шкварки, топлене масло — все, що було в засіках і допомагало зробити пиріжки масніший і ситніше. У зовсім бідних сім’ях начинку робили з суміші борошна, води, масла або просто заливали залишками сметани.

Приготувати шанежки з гороху і будь-який інший начинкою легко і зараз: випічка не складна. Але найсмачнішим для шанежек вважається поєднання ніжного пишного тесту і вершкового картопляного пюре. Розповімо, як готувати класичні шанежки з картоплею.

Шанежки зовні нагадують ватрушки. Принципова різниця між цими стравами є: ватрушки солодкі, а шаньги немає. У комі-перм’яцьких сім’ях (комі вважають шаньги своїм національним блюдом) завжди готують їх з кислого тесту. В ідеалі тісто має бути житнім.

Які компоненти нам будуть потрібні:

• картопля — 1 кг;
  • 3 ст.л. вершкового масла;
  • 250 мл гарячого молока;
  • куряче яйце — 1 шт;

Для тіста:

• 400 г житнього або пшеничного борошна (на всякий випадок підготуйте трохи більше, тісто саме «просить» борошно);
  • 250 мл молока;
  • яйце (жовток піде в тісто, а білком ми смажена наші пиріжки);
  • 50 мл соняшникової олії;
  • пакетик дріжджів;
  • 1 ч.л ложка цукру;
  • дрібка солі.

А тепер розповімо, як готувати шаньги по етапах.

Картопляна начинка і тісто

картопляне пюре
Для початку приготуємо картопляне пюре. Впевнені, що у будь-якої господині є свої секрети. Пюре має бути добротним — з молоком, вершковим маслом, все як годиться. М’яти його краще дерев’яною ступкою. Так картопля виходить смачніше. Любителям домашніх кухонних приладів, варто знати: збивати картоплю можна тільки міксером. Якщо пробивати картопля блендером, пюре стає клейким, зовсім не апетитним.

приготування тіста
Поки пюре остигає, готуємо тісто. Розчинний в теплому молоці дріжджі, додамо склянку борошна (приблизно 200 г). Не полінуйтеся просіяти борошно: вона насититься бульбашками повітря, тісто стане ніжним і пухнастим. Ємність з тестом накриваємо рушником, даємо опарі піднятися. Вона повинна збільшитися в розмірах в 2 рази.

У готову опару додаємо сіль, жовток (його попередньо розтираємо з цукром), перемішуємо все руками. Залишилося частинами додати борошно, добре все розмішати і залишити підніматися на 60-90 хвилин. Якісне тісто являє собою тугий еластичний грудку, який добре розкочується в різних напрямках. Залишилося тільки зібрати наші шанежки і запекти їх в духовці.

Найсмачніша випічка завжди виходить зі свіжого тіста. Але не буде нічого поганого, якщо ви заздалегідь поставите його, заморозите, а при необхідності будете готувати. У морозилці тісто не втрачає властивостей і зовсім не псується в смаку.

Ліпимо соковиті шанежки

розділити тісто на рівні шматки
Від тесту відриваємо невеликі шматочки і катаємо їх, перетворюючи в акуратні кульки. Розміром вони будуть приблизно з тенісний м’ячик, тоді основа з тіста не буде занадто товстою. Розкачуємо їх в круглі коржі. Ідеальна товщина — 0,5 см.

Викладаємо коржі на деко, покритий пергаментом для випічки (можна просто змастити його краплею олії), а зверху викладемо начинку з пюре. Пюре важливо рівномірно розподілити: так наші шанежки краще пропекутся. Повапниш шанежки білком, поставимо деко в духовку, розігріту до 200 градусів. Випікаємо блюдо 15-20 хвилин до золотистої скоринки.

запекти шанежки
Готові шанежки обов’язково повинні расстояться під махровим рушником. Так вони стануть ніжними, м’якими. Поки вони доходять до кондиції, заваримо ароматний трав’яний чай, накриємо на стіл, скличемо домочадців. Їмо, насолоджуючись смачною їжею і теплою компанією.

Візьмемо на замітку. Деякі господині люблять змащувати шаньги майонезом, інші посипають тертим сиром. Не соромтеся виходити за рамки класичного рецепту: смак випічки буде тільки краще. Головне, не кладіть коржі занадто тісно один до одного на протівне- інакше вони злипнутися.

готові шанежки
Шаньги з картоплею легко приготувати, коли з вечора залишилося трохи картопляного пюре, а домочадці вже чекають новенького і свіжого страви. Рецепт на швидку руку освоять навіть діти, але перший раз краще готувати всім разом.

підготуємо:

• пакет будь-якого замороженого тіста;
  • трохи борошна для розкочування;
  • картопляне пюре;
  • твердий сир.

Тісто розморозимо в мікрохвильовці, розкачати і виріжемо коржі (як «трафарету» використовуйте чайний келих або невелике блюдце). Перекладемо коржі на деко, викладемо і розрівняти на них картопляне пюре. Присипаємо твердим сиром і ставимо в розігріту духовку на 10-15 хвилин. Сир розплавиться, змішається з картоплею, утворюючи тягуче-вершкову начинку. Ледве шанежки зарум’янилися — вимикаємо духовку, виймаємо випічку і залишаємо на кілька хвилин расстояться. Їмо з какао, чаєм, холодним молоком. Насолоджуємося кожним шматочком.

Шаньги — невибаглива і нескладне блюдо, яке не потребує кулінарної майстерності. Експериментуйте, додавайте в начинку, простий і ковбасний сир, гриби, зелень. Випічка щоразу буде відрізнятися і блюдо ніколи не набридне. Балуйте домашніми стравами рідних і близьких, будьте ситі і щасливі.

Відео-рецепт з татарської кухні