Княженіка — царська ягода. Догляд, вирощування, розмноження. Корисні властивості. Застосування. фото

Чудова північна ягода морошка відома багатьом. А ось про Княженіка мало хто чув. Княженіка — найсмачніша і ароматна північна ягода, красиве і корисне рослина. Це багаторічна трав’яниста рослина має невелику висоту, довге повзуче кореневище, яке тягнеться на глибині 10-25 см. Стебла розгалужені, вусів княженіка не утворює. Листя схожі на листя суниці. Плід нагадує малину. Ця ягода з приємним ароматом має присмак ананаса.

Княженіка звичайна (лат. Rubus arcticus)Княженіка звичайна (лат. Rubus arcticus). © Ztaffanb

Княженіку називають ще Поленика, тому що росте вона на сирих галявинах і луках. На Далекому Сході, Камчатці, в Сибіру і в північних районах європейської частини Росії княженіку називають по-різному: княжніца, Мамура, хохлянка, Полудениця, Мохова малина. У стародавній Русі ця рослина була добре відомо, його додавали в їжу і використовували як ліки. У Карелії княженіку вирощували спеціально. Вона не вимагала догляду і легко приживалася.

Плоди княженіка вживають в їжу не тільки у свіжому вигляді, але і роблять з них мармелад, морс, вино, варять варення і компоти, віджимають сік. Варення з княженіка з присмаком ананаса і персика, дуже запашне, смачне. У цієї цілющої ягоді міститься фруктоза, глюкоза, яблучна і лимонна кислоти, вітамін С і органічні барвники. Іноді плоди княженіка сушать або замочують.

Молоде листя сушать на сонці і заварюють з ними чай, для чаю можна використовувати і сушені ягоди. Якщо до листів княженіка додати листя смородини і Іван-чаю, то чай виходить дуже оригінального смаку. Сік з княженіка надає бадьорість, втамовує спрагу, допомагає знизити температуру.

Можна вирощувати княженіку і на садових ділянках, потрібно тільки зуміти змоделювати умови близькі до її природним умовам проживання. Висаджувати її краще на вологих ділянках і частіше поливати. Садіть не менше двох сортів садової княженіка, тому що ця царська ягода вимагає перехресного запилення. Обгородіть кожен сорт, щоб не переплутати.

Княженіка звичайна (лат. Rubus arcticus)Княженіка звичайна (лат. Rubus arcticus). © Viktor Gabyshev

В кінці травня княженіка цвіте красивим малиновим кольором. А в липні ви вже будете ласувати солодкими червоними ягодами з Єжевичної синявою. Восени відімре наземна частина княженіка, але багаторічний корінь продовжує розростатися. На нирках, які розташовані на відрізках коренів, навесні з’являться нові квітконосні пагони. Стабільний урожай ягід ви отримаєте через два роки.

Найбільш відомі сорти Софія і Анна, це гібриди Аляски Костяніка і шведської княженіка. Ягода в середньому важить 1-2 грами. Урожай збирають 2-3 рази (липень-серпень). З 1 кв. м зазвичай збирають 100-200 г княженіка. У північних краях врожайність княженіка більше, ніж на півдні.

Ягода ця декоративна, тому її використовують в інтер’єрах саду, висаджуючи на бордюрах, клумбах і доріжках. Спробуйте посадити царську ягоду княженіку на своїй ділянці, поспостерігайте за нею. Княженіка буде радувати вас і зовнішнім виглядом і своїм ароматним смаком.