Какао дерево — де росте, як виростити, корисні властивості, відео

плоди какао дерево і порошок
Напевно, немає на світі такої людини, яка б не любила шоколад. Але не всі знають, що отримують улюблені ласощі дітей і дорослих з плодів какао дерева. Дізнаємося, де росте це дерево, і як з його плодів отримують знайому нам плитку шоколаду або смачний напій, що бадьорить.

Яке воно, шоколадне дерево

дозрівання плодів какао
Перші європейці були так зачаровані смаком напою з плодів цього дерева, що назвали його Theobroma, що в перекладі з давньогрецької означає «їжа богів». Згодом Карл Лінней узаконив цю назву в своїй науковій класифікації.

Какао, або шоколадне дерево, відноситься до вічнозеленим деревам. Зростає в жарких районах Південної Америки, а обробляється в жаркому і вологому кліматі по всьому світу через своїх насіння — какао бобів — найціннішого інгредієнта шоколаду. Какао дерево виростає до 12 м у висоту. Листя ростуть по черзі, тонкі, вічнозелені. Невеликі рожево-білі квіти ростуть прямо зі стовбура і великих гілок.

Запилюють квітки дерева какао не бджоли, а дрібні мушки — мокреці.

У какао є ще одна цікава особливість — його квітки ростуть не на гілках, а на самому стовбурі.цвіте какао
Плоди за формою схожі на витягнутий лимон з поздовжніми борозенками. У довжину вони досягають 30 см і важать до 0,5 кг. Усередині кожного плоду знаходиться від 20 до 60 насіння в оточенні білястої пухкої м’якоті. Плід дозріває в середньому за 4 місяці.

Як готували какао індіанці

індіанці готують какао
Дослідження вчених показали, що обробляли дерева какао ще древні майя. Вони вважали какао священним напоєм і готували при найважливіших церемоніях. Ацтеки шанували його як дар бога Кетцалькоатля. Дорогоцінними бобами індіанці розраховувалися при укладанні угод і варили з них пряний напій, який сильно відрізнявся від звичного для нас какао. Спробувати його могли тільки стоять на найвищих щаблях ієрархії.

Як вирощують какао дерево

вирощування какао дерево
У природі шоколадні дерева поширені в тропічних областях Південної Америки, а культурні плантації зустрічаються в теплих і вологих краях усього світу. Значну частину експорту какао бобів виробляють африканські країни.

Дереву какао потрібні певні умови для вирощування:

• стабільна температура в межах 20 ° С;
  • висока вологість;
  • розсіяні сонячні промені.

Сорти шоколадного дерева

плід какао
Існують кілька видів какао дерева. Вони розрізняються між собою за смаковими якостями бобів і тонкощам агротехніки:

1. Кріолло — рідкісний сорт, зростаючий тільки в Центральній Америці і Мексиці. Кріолло складний у вирощуванні через безліч хвороб. Шоколад сорти Кріолло відрізняється приємним ароматом і ніжним горіховим присмаком.какао сорт кріолло
  2. Національ проводиться тільки в Південній Америці. Продукція з даного сорту бобів має специфічні смакові якості і рідко зустрічається, так як дерева ростуть в обмеженому ареалі і також схильні до захворювань.какао сорт національ
  3. Трінітаріо. Сорт отриманий схрещуванням двох видів — Кріолло і Форастеро. Поширений по всьому світу, так як боби мають відмінні смакові якості, а дерева стійкі до хвороб.какао сорт трінітаріо
  4. Форастеро — найвідоміший сорт, який займає до 80% світового випуску. Дерева швидко ростуть і рясно плодоносять. Шоколад даного сорту відрізняє характерна гірка нотка з кислуватим відтінком.какао сорт форастеро

Переробка какао бобів

збір плодів какао
Збір і витяг бобів з плодів — досить трудомісткий процес. Майже всі дії проводяться вручну. Плоди какао збирають руками, відрізаючи їх спеціальним ножем-мачете, ріжуть на кілька частин і укладають на деякий час для ферментації між листям банана. За цей час боби темніють і набирають характерний аромат.

ферментація бобів какао
Після ферментації боби сушать на сонці, регулярно перемішуючи. Висушені боби втрачають до половини своєї маси.сушка плодів на сонці

Потім їх зсипають у мішки з джуту і відправляють для подальшої переробки.фасування какао

На переробних фабриках за допомогою пресів з бобів віджимають масло, а віджимання використовують для приготування порошку.

Користь і шкода шоколаду

боби, порошок і плитки какао
У помірних дозах продукти з какао бобів виключно корисні. Вони містять вітаміни А, В, Е, фолієву кислоту. Какао запобігає процесам старіння і зміцнює серце і судини. Какао масло використовують в медицині і косметології в якості основи для приготування мазей, кремів, лосьйонів.

Продукти, що містять какао, корисні не всім. Чи не рекомендують їх вживати вагітним жінкам — він ускладнює засвоєння кальцію. Через високий вміст кофеїну вони небажані в харчуванні дітей до 3 років. також не варто захоплюватися шоколадом людям, що страждають на діабет.

Відео про вирощування какао дерево