Вирощування фруктових дерев на шпалерах, поради, рекомендації, відео

шпалера на стіні будинку
Багато садівники стикаються з проблемою нестачі вільного місця на своїй ділянці. Наприклад, вам дуже хочеться мати власну грушеве або яблучне дерева, а місця вистачає тільки на 2 теплиці і кілька грядок. Відмінним рішенням в такій ситуації буде вирощування фруктового дерева на шпалері, прикріпленою до опори. Цей спосіб вперше стали застосовувати бельгійці та французи.

Як виростити дерево на шпалері

плодове дерево на шпалері
При вирощуванні дерев шпалерним методом вони розташовуються на опорі в одній площині. Основні плюси такого способу:

• максимальну кількість світла;
  • знижений ризик хвороб завдяки гарній циркуляції повітря;
  • більш результативний полив в порівнянні зі звичайним фруктовим деревом;
  • хороша врожайність;
  • підходить для будь-яких сортів дерев і чагарників.

формування саджанців
Намагайтеся вибирати невеликі за розмірами дерева, які повільно ростуть і не піднімаються занадто високо. Обов’язково треба запитати у продавця, який був використаний підщепу, якщо купуєте саджанець в розпліднику. Щеплення служить регулятором росту кореневої системи, а також сприяє збільшенню обсягу врожаю. Підщепу може також обмежити і висоту самого дерева. Наприклад, візьмемо дві яблуні одного і того ж сорту. Одна досягне 9 метрів у висоту, а зростання інший зупиниться на 2 метрах. Це і є вплив підщепи.

Надаємо форму кроні

формування дерева по стіні

горизонтальний Кордон

горизонтальний кордон
Цей метод часто використовують для груш, слив та яблунь. Стовбур повинен бути один. Він буде служити своєрідною колоною. Дві основні гілки розводять в сторони і підв’язують до огорожі паралельно землі. Бічні відростки слід ростити до півметра в довжину, а потім підрізати. Ви можете вибирати їх нахил, надаючи бажану форму предметів або фігур. До речі, якщо стовбурів буде більше, то це називається «подвійним кордоном».

віяло

віялова крона
Стовбур рослини коротшає до півметра, а бічні гілки направляємо променями по горизонталі та діагоналі. На них формуються додаткові пагони. Це універсальний спосіб, який можна застосувати до будь-яких типів дерев.ряд дерев з віяловій кроною

Шпалера і пальметта

формування шпалери
Гілки дерева розходяться паралельно землі численними ярусами, відстань між якими має становити близько 30 см. Пальметто відрізняється тим, що гілки розходяться вгору під кутом 45º.пальмет

Установка і посадка

Для розташування майбутньої огорожі, вибирайте добре освітлені сонцем місця. Основою конструкції будуть стовпи, до яких прикріплюються дерев’яні планки, або дріт. До стовпа кріпиться сам стовбур рослини. Гілки зафіксуйте в бажаному положенні і закріпіть на перемичках.

красива Формування уздовж стіни
Вимоги до посадки саджанців, глибині ями, складу грунту і графіку поливів ті ж, що і у випадку зі звичайними деревами. Садити посадки можна близько один до одного, в залежності від каркаса підстави.

Розташовуйте види дерев так, щоб досягалося найкраще перехресне запилення.

Цікавий ефект досягається установкою шпалери суцільною стіною, до якої садять карликові дерева з таким інтервалом, щоб їх виросли гілки стикалися, утворюючи єдину зелену огорожу. Вона виглядає дуже красиво, а ростуть на ній фрукти надають такій споруді ще більший шарм.яблуні на шпалері

Різноманітність форм і кутів, під якими йтимуть каркасні гілки, обмежується лише вашою фантазією.шпалера на дачній ділянці

обрізка

різні форми шпалер
Обрізка фруктових дерев — найважливіша частина всього процесу. Вона необхідна для підтримки форми крони, профілактики хвороб і попередження зайвого розростання пагонів. Молоді дерева слід підрізати раз на рік на початку весни. Виняток становлять вишня і слива, які краще обрізати в кінці весни — початку літа.

Коли починається плодоношення, починайте річну обрізання. Вона необхідна для того, щоб дерево не витрачала ресурси на активно зростаючі листя, а цілком віддавала їх на виробництво плодів. Намагайтеся відсікати пагони якомога коротше, а хворі і засохлі гілки видаляти повністю.шпалерний сад після весняної обрізки

Крім підрізування гілок, слід також проріджувати плоди. Так, це кілька скоротить кількість врожаю на виході, однак посприяє поліпшенню смакових якостей залишилися фруктів.груші на шпалері
плодоносить яблуня на шпалері

Шпалерний метод вирощування плодових дерев простий в реалізації, економить вільний простір і перетворює сад до невпізнання. Встановіть шпалеру на стіну старого сараю і посадіть вишню. Непривабливе будова перетвориться в красивий об’єкт. яблуня на стіні гаража
Те ж саме можна зробити зі стіною будинку або гаража, або створити у дворі невеликий лабіринт із зелених стін, на яких по весні будуть виростати квіти, а ваші діти зможуть грати там з ранку до вечора.

Посадка яблунь під шпалеру — відео