Підготовка насіння до сівби — стратифікація. Вдалі поради. Відео

Привіт, дорогі садівники, городники і квітникарі. Ось і прийшов час до підготовки насіння багаторічних культур до посіву. Але справа в тому, що багато насіння з багаторічних культур вимагають такого процесу, який називається «стратифікація». Є процес підготовки насіння, що полягає в механічному пошкодженні, наприклад, шкіри насінної оболонки — це скарифікація. Є, наприклад, обробка насіння просто у вогні, і тоді тільки зародок може пробитися. Є обробка в кислоті. Але у нас буде підготовка насіння — кожна культура вимагає свого, — наша культура, про яку я сьогодні буду говорити, вимагає холодної стратифікації. Тобто ми насіння замочуємо, поміщаємо у вологу інертну середу, і в цьому середовищі витримуємо той час, який необхідно для пожвавлення паростка зародка, поки він не з’явиться. У нас є таке поняття «прокльовування». Поки насіння не проклюнутся, вони повинні перебувати у вологому середовищі в холодних умовах. У деяких рослин це вимагає місяці, у деяких рослин вимагає і півроку, а деякі рослини, і через рік насіння не дуже-то у них проростають. В даному випадку у нас з вами ясенец, дельфініум, ехінацея. Також ще можна згадати водозбір, наприклад. Всі вони вимагають приблизно 1,5 місяців стратифікації.

Кандидат сільськогосподарських наук Микола Петрович ФурсовКандидат сільськогосподарських наук Микола Петрович Фурсов

Отже, що ми з вами робимо? Ясенець — це ж шикарне рослина в саду, його можна де завгодно використовувати. Це дуже рівний і красивий по кроні чагарник з незвичайними квітами. Звичайно ж, посадити його можна і перед входом на ділянку, і зробити цілі алеї з цієї рослини, і на клумбі, і в рокарії. Скрізь чудово, дуже красиво виглядає. А вже біля води — сам бог велів посадити його. Єдине, що саме ця рослина найменше з усіх представлених любить вологий грунт. Точніше сказати — не любить вологий грунт, а любить сухий грунт, в міру поживну, і сонце. Можна вважати, що невибаглива рослина.

Отже, спочатку ми насіння перед стратифікацією повинні покласти в капронову ганчірочку. Викладаємо насіння. Ганчірочку акуратненько ми замочуємо разом з насінням, але спочатку їх треба ще звернути. Можна зшити мішечок, якщо багато насіння. Якщо так, як тут в даному випадку, три насіння, то ось так згорнути, наприклад, можна в шматочок жіночих колготок. І замочити у воді. Найкраще, як я вам завжди раджу, використовувати дощову воду або воду талого снігу.

Загортаємо насіння в капронову мішечокЗагортаємо насіння в капронову мішечок

Ось в водичці у вас ці насіння постоять, скажімо, 12 годин, 24 години — нічого страшного. Вони як слід розтопляться, після чого ми повинні помістити їх в інертний субстрат. Інертним субстратом може бути торф, мох, може бути річковий крупний пісок, можуть бути камінці, наприклад, зараз продається гравій. Таким чином ми в баночку поміщаємо мох. Мох у нас вологий. У центральну частину ми поміщаємо наші насіння, щоб вони не розсипалися, і прикриваємо ще зверху ці насіння мохом. Закриваємо плотненько кришечкою. Цю баночку ми повинні помістити тепер в целофановий пакет для того, щоб точно гарантовано знати, що не буде волога випаровуватися через зазорчікі в кришці.

Для стратифікації можна використовувати мохДля стратифікації можна використовувати мох

Таким чином, як випливає упакувавши нашу ємність з насінням, ми ставимо її в овочеве відділення холодильника. Дорогі мої, 1,5 місяця ви повинні чекати, щоб потім переконатися, що насіння були хороші, з гарною схожістю, здорові. Ви побачите, що насіння проклюнутся, з’являться маленькі біленькі корешочкі, і після цього можна насіння вже і висаджувати. Висаджувати спочатку в маленькі плошечки, як зазвичай ми з вами висаджуємо, вирощуючи насіння будь-якої розсади. І чекаємо остаточно сходів, це вже буде до кінця весни. А через 3-4 роки, наприклад, ясенець у нас вже зацвіте, дельфініум зацвіте вже в кінці цього літа, ехінацея зацвіте через рік, водозбір, швидше за все, зацвіте до осені.

На дно банки викладаємо мохНа дно банки викладаємо мох
На мох викладаємо змочений капронову мішечок з насіннямНа мох викладаємо змочений капронову мішечок з насінням
Зверху мішечок з насінням прикриваємо мохомЗверху мішечок з насінням прикриваємо мохом

Дорогі друзі, запам’ятайте, що насіння всіх цих культур можна висівати і під зиму, але, на жаль, більшість насіння втрачають свою схожість або через те, що намокають і промерзають, гинуть від цього, гинуть від того, що їх знаходять мишоподібні гризуни, або личинки або інші фази розвитку комах. Тому краще і надійніше все-таки готувати насіння і вирощувати розсаду саме таким способом.

Хотілося б особливо відзначити, що всі ці рослини досить отруйні, особливо якщо говорити про ясенец. Ясенець — дуже отруйна рослина, хоча використовується практично в народній медицині всього світу. Дуже цікава рослина. Коли виростуть, коли вони у вас зацвітуть, то, зверніть увагу, під час дозрівання насіннєвих коробочок — а вони мають зіркоподібну форму, — коли дозріває насіння, в хороший яскравий сонячний день підійдіть і спробуйте якусь гарячу лучинку внести в цей кущ. Ви побачите, як він спалахне. Але не лякайтеся, що не ушкодяться ні листочки, ні насіння. Просто виділяється така величезна кількість ефірних масел, що відбувається практично такий вибух, спалах.

Закриваємо банку з насінням кришкою, загортаємо в пакет і прибираємо в холодильникЗакриваємо банку з насінням кришкою, загортаємо в пакет і прибираємо в холодильник

Дорогі друзі, висівайте насіння зараз, готуйте їх до пророщування. Думаю, вам цей процес не принесе багато клопоту, але зате, коли ваші рослини зацвітуть, ви будете задоволені і горді за те, що це зроблено вашими руками.