Користь і шкода шпинату для чоловіків, жінок і дітей, склад, відео

користь і шкода шпинату
Шпинат, як і багато овочів, має високу харчову цінність і низькою калорійністю. Користь і шкода шпинату враховуються при здоровому харчуванні сім’ї. У ньому присутні поживні елементи, клітковина, вітаміни, мінеральні речовини, антиоксиданти. Його їдять в сирому вигляді, додають в блюда і напої. Довго варити шпинат не рекомендується, краще ошпарити листя окропом, щоб зберегти всі корисні властивості. Існує безліч різних рецептів зі шпинатом. Листовий овоч використовується в якості корисного самостійного продукту харчування.

Хімічний склад і калорійність

хімічний склад листя шпинату
Культура шпинат відноситься до овочевої зелені, в їжу вживають листя. Рослина це виростає в країнах з помірним кліматом — Середньої Азії, Росії, на Кавказі, в Європі. Високу популярність овоча пояснює великий хімічний склад шпинату, висока поживна цінність, користь для здоров’я людини.

Склад шпинату — вітаміни і мікроелементи:

• ретинол (вітамін А);
  • бета-каротин (провітамін А)
  • вітаміни В-групи (В1, В2, В5, В6);
  • аскорбінова кислота (вітамін С);
  • токоферол (вітамін Е);
  • вітамін К;
  • біотин (вітамін Н);
  • нікотинова кислота (вітамін РР);
  • каротиноид лютеїн;
  • амінокислота триптофан;
  • фолієва кислота;
  • натрій;
  • калій;
  • селен;
  • кальцій;
  • залізо;
  • магній;
  • йод;
  • мідь;
  • цинк;
  • марганець.

Дієтичний рослинний продукт має негативну калорійність. Це означає, що на його перетравлення організм витрачає більше енергії, ніж він містить. А що виділяється при його пережовуванні сік стимулює роботу всіх відділів шлунково-кишкового тракту. Завдяки цим властивостям шпинат використовують для схуднення, стабілізації ваги, профілактики ожиріння.

Чим корисний шпинат для здоров’я

свіжа корисна зелень
Користь шпинату для дітей і дорослих робить його важливим компонентом збалансованого оздоровчого харчування. Його включають в меню для людей, які перебувають на реабілітації після травм, важких і тривалих хвороб, операцій.

Листовий овоч:

• стимулює мозкову діяльність;
  • зміцнює серце і судини;
  • зберігає кісткову тканину;
  • покращує зір;
  • допомагає нормалізувати роботу щитовидної залози, репродуктивної, травної та нервової систем.

Як правильно готувати шпинат

заморозка шпинату
Існує кілька столових сортів, які вирощують для харчування. Наприклад, листової, суничний, Утеуша. Промислове або індивідуальне вирощування повинно відбуватися в екологічно чистій місцевості без застосування гербіцидів і пестицидів. Щоб отримати максимальну користь, потрібно знати, як вживати в їжу шпинат. Небажано їсти переросли листя, так як в них накопичується надлишок щавлевої кислоти. Після цвітіння зелень зазвичай набуває гіркий смак.

Перед вживанням і заготівлею зелені листові овочі перебирають і ретельно миють під проточною водою. Мляві, потемнілі або пожовклі листочки стають непридатними в їжу.

Зелене листя вживають в свіжому вигляді, додають в салати, соуси, гарячі страви, супи, десерти, роблять начинки для випічки. Багато господинь ведуть заготівлю зелені про запас — консервують, сушать, заморожують. У шпинату приємний нейтральний смак, що забезпечує йому абсолютну сполучуваність з іншими продуктами харчування, овочами, м’ясними та рибними компонентами, яйцями, бобовими та злаковими культурами, сиром, горіхами, грибами. Особливі любителі їдять зелені листочки вприкуску з першими і другими стравами.

Страви і напої зі шпинату не підлягають тривалому зберіганню і повторному розігрівання. Овочева культура виділяє азотисті сполуки, що викликають реакцію бродіння, гнильні процеси в шлунково-кишковому тракті.

Для ефективного лікування часто використовують сік. Свіжовичавлений сік шпинату п’ють вранці натщесерце. Щоб зробити його менш концентрованим, можна зробити смузі (сік з м’якоттю), змішати соки декількох овочів і фруктів. При сухому кашлі теплий сік покращує відходження мокроти, полегшує астматичний синдром. Їм полощуть горло при ангіні, роблять бактерицидні аплікації при гінгівіті і стоматиті.

Коли шпинат може виявитися шкідливим

смузі зі шпинату

Протипоказання шпинату пояснюються високою концентрацією щавлевої кислоти. Його вживання обмежена при:

• сечокам’яної хвороби;
  • подагрі;
  • порушеннях, знайдених в 12-палої кишки і жовчному міхурі;
  • ревматизмі;
  • загостренні гастриту і виразки шлунка.

Отримати від шпинату не користь, а шкоду можливо при зараженні зелені кишковою паличкою. Це відбувається, коли при масштабному вирощуванні порушуються правила гігієни і технологія вирощування культури.

Багато хто запитує, чи можна вагітним шпинат? Цей листової овоч корисно їсти протягом усього терміну вагітності. Він містить фолієву кислоту, завдяки чому перешкоджає виникненню дефектів нервової трубки плода. Рослина знижує прояв раннього і пізнього токсикозу, регулює серцебиття, нормалізує емоційний стан жінки, покращує сон. Він не менш корисний в період грудного вигодовування, так як заповнює запаси заліза в організмі, підвищує захисні сили, пригнічує післяпологову депресію.

Користь і шкода шпинату для організму обговорюється фахівцями різних областей, дієтології, медицини, кулінарії. Чим корисний шпинат для організму? У ньому містяться багато життєво необхідні елементи, нутрієнти. Це вітаміни і мінерали, антиоксиданти, ефірні масла, амінокислоти, харчові волокна, солі, пігменти, білки. Більшість з них стійко до нетривалого теплового впливу, зберігаючи корисні властивості в будь-якій страві або напої. Має шпинат корисні властивості і протипоказання, які стосуються захворювань печінки і нирок, травних органів. Це необхідно враховувати при його вживанні в їжу.

Корисний смузі зі шпинату — відео