Детермінантний сорт помідорів — що це, індетермінантні, відео

Детермінантний сорт помідорів, що це?
Розглядаючи пакетик з насінням томатів, в описі можна побачити тип росту рослини, який може бути детермінантний або індетермінантні. Для початківців городників ці терміни не завжди зрозумілі і їх не враховують при виборі нового сорту. Посіяний невідомий раніше томат на грядці без урахування типу зростання може дати або сильне загущення рослин, або майже порожню ділянку, що негативно відбивається на загальній врожайності. Тому виникає питання: індетермінатний і детермінантний помідор, що це таке? Розглянемо детальніше ці два поняття.

Значення терміна детермінантний сорт

Сам термін «детермінантний» походить від слова «детермінація», яке в перекладі з латині означає обмеження, тому «детермінантний» означає «обмежений», а «індетермінатний» — «необмежений».

Стосовно до типу зростання томатів: детермінантний — має обмежений зростання, індетерміннатний — необмежене зростання.

Чим же обмежені детермінантні помідори? Обмеження зростання центральної верхівки відбувається квіткової пензлем. Це відбувається наступним чином: на кінці втечі утворюється зав’язь з плодами, і далі він припиняє рости. Подальше зростання томата відбувається з самого сильного пасинка в нижче розташованої пазусі листа.
Індетермінатние помідори не мають такого обмеження. Зростання їх центральної верхівки відбувається без обмеження квіткової пензлем.

Читайте також статтю: як пасинкувати помідори на дачі?

Чим відрізняються детермінантні і індетермінатние помідори?

Індетермінантні легко відрізнити від детермінантних помідорів ще до появи квіток і плодів.

сіянці

При появі сходів через 3-4 доби сім’ядольні коліно розправляється і з його довжині можна побічно визначити тип майбутнього куща. У індетермінантних сортів воно довший (3-5 см), ніж у детермінантних (1-3 см). Однак, при нестачі світла, сіянець може сильно витягнутися і тоді визначити який буде кущ досить складно. На фото сіянець індермінантного помідора, подсемядольное коліно досить довге.

Різновиди детермінантних томатів

Група детермінантних сортів помідорів — це 4 різновиди рослин, які розрізняються за ступенем обмеженості зростання і мають свої особливості:

1. Напівдетермінантні. Ці помідори часто можна сплутати з індетермінантні і є проміжним типом розгалуження рослини. Вони обмежують своє зростання після утворення 10-12 квіткових кистей, але закладка їх відбувається кожні 2 справжніх листків, але бувають і пропуски з 3 листям. Тому вважається, що Напівдетермінантні сорти закладають зав’язі через 2-2,5 листа. Перша квіткова кисть закладається через 7-8 листків.
  2. Детермінантні. У цих томатів освіту кистей відбувається строго менше 3 листя, і після того, як зросла їх 5-6 штук — втеча закінчує своє зростання квіткової пензлем. Закладка першого квітконоса відбувається після 6-7 справжнього листка. На фото детермінантних сортів томатів видно, що на кущі після зав’язі більше немає верхівки, і зростання продовжилося з пазушної нирки у нижче розташованого листа.
    Детермінантний сорт помідорів, що це?
  3. Супердетермінантние. Ці сорти є скоростиглими. Квіткові кисті закладають через 1-2 листи, і після утворення їх в кількості 4-5 штук з’являється втечу, що обмежує ріст рослини квітконосом.
  4. Суперсупердетермінантние. До них відносяться суперкарліковие і сверхскороспелие сорти. Вони можуть утворювати відразу 2-3 квіткові кисті поспіль без проміжків з листя. Втеча обмежує своє зростання після утворення 3-4 квітконосів. Перша кисть з’являється вже після 5 цього листа і через 1 лист може утворитися наступна.

Плюси і мінуси детермінантних сортів томатів

До позитивних особливостей можна віднести наступні:

• раннеспелость, так як квіткова кисть закладається через менше число листя, ніж у індетермінантних, то і дозрівання першого плода відбувається раніше.
  • висока рання врожайність, через закладки зав’язі через менше число листя, ніж індетермінантні сорти, то їх на метрі стебла закладається більша кількість і ефективність віддачі врожаю вище.
  • більше дружна віддача врожаю, ніж у індетермінантних сортів, так як майже одночасно зав’язуються відразу кілька кистей.

Мінуси у цих помідорів наступні:

• менше загальна врожайність, так як зростання обмежений кистями, кущ може повністю завершковаться і рослина припиняє ріст в висоту і утворювати нові зав’язі.
  • вимагає підвищеної мінерального живлення, через частого освіти кистей, для формування врожаю потрібно більше добрив.
  • вимагають менше робіт по формуванню рослини, завдяки обмеженню зростання квітконосом, доводиться видаляти більше пасинків і не перевантажувати рослину зав’язі.
  • схильність до хвороб, у рослини, більш навантаженого зав’язі, а це звичайний стан детермінантних сортів, знижується опірність до інфекцій, тому потрібна підвищена застосування хімічних засобів захисту.

Сподіваємося, стаття розкрила особливості різних типів куща, а також плюси і мінуси детермінантних сортів помідор.

Схема форміровкі детермінантних томатів

Схема форміровкі індетермінантних томатів

Відео: томати індетермінантні і детермінантні сорти