Обираємо томати. Чим відрізняються індетермінантні і детермінантні сорти?

Щодо коротке літо середньої смуги встановлює свої правила при вирощуванні томата. І тільки спробуй їх не дотримуватися! Тут же втратиш частини врожаю! І одне з таких правил — це вибір індетермінантного або детермінантного сорту або гібрида томата.

Чим відрізняються індетермінантні і детермінантні томати?Чим відрізняються індетермінантні і детермінантні томати?

Чим відрізняються індетермінантні і детермінантні томати? Чому одні з них можна вирощувати у відкритому грунті, а інші … Ні, їх, звичайно, теж можна висадити, і рости вони будуть. Ось тільки урожай ви отримаєте не той, на який розраховуєте.

Спробуємо розібратися. Які особливості сортів детермінантних? Перш за все — це рослини з обмеженим ростом. Досягнувши властивої даному сорту або гібриду висоти, рослина утворює квіткову кисть. Самостійно зупиняє ріст! І всі поживні речовини йдуть на розвиток плодів, а не листя. Саме тому низькорослі сорти цієї групи часто вже не пасинкують (або роблять це дуже обмежено, до першої кисті).

На стадії розсади детермінантні сорти і гібриди не впізнав. Вони «видають» себе пізніше, адже перша кисть закладається у них над 6-7 справжнім листом, в той час як у сортів (гібридів) середньостиглих і пізніх вона утворюється над 8-9 листом.

Інша справа — штамбові сорти, наприклад, томат «Журавлина в цукрі». Вони мають характерний вигляд вже в «дитячому» віці, демонструючи укорочені міжвузля і гофровані листя. Їх часто вирощують як горшечную культуру або навіть на клумбах: незважаючи на дрібні плоди (по 10-15 г), ці рослини здатні дати по 4-5 кг соковитих помідорів з 1 м2, а підв’язувати їх не обов’язково.

Томат «Журавлина в цукрі»Томат «Клюква в цукрі»

Отже, ранні детермінантні томати, що досягають висоти 30-60 см, такі, як томат «Смак дитинства», починають цвісти дуже рано, і квіткові кисті у них закладаються через 1-2 листи. Так як для дозрівання помідору потрібно 40-55 днів, то перші плоди достигають вже на початку липня. І урожай у них немаленький! При добрій агротехніці вони можуть дати від 8 до 10 кг стиглих помідорів з кожного квадратного метра грядки. Так, саме стиглих: рослини віддають урожай дружно, завдяки чому … встигають «втекти» від фітофторозу! Ну, а якщо погода дозволяє, їх період плодоношення можна продовжити. Для цього достатньо залишити один з верхніх пасинків, перевівши на нього точку росту.

Томат «Смак дитинства»Томат «Смак дитинства»

Всі ці сорти і гібриди чудово ростуть у відкритому грунті і під тимчасовими плівковими укриттями. А найціннішу площа теплиць краще відвести під високорослі і, відповідно, більш врожайні рослини. Вони з максимальною користю використовують весь обсяг «приміщення».

Зокрема, з детермінантних сортів і гібридів, що досягають висоти 100-130 см (у відкритому грунті рослини менше «прагнуть до зірок»), варто звернути увагу на ранньостиглий, але дуже смачний великоплідний салатний томат «Мазаріні F1». Потужний детермінантний кущ за два перших збору дає 5-6 кг плодів з 1 м2, а загальна його врожайність при добрій агротехніці досягає 19-20 кг / м². Тільки не забудьте забезпечити рослини надійними опорами!

Томат «Мазаріні F1»Томат «Мазаріні F1»

До речі, якщо ви віддаєте перевагу помідори-ласощі, смачні, солодкі, немов вишуканий десерт, варто звернути увагу саме на індетермінантні сорти і гібриди. Їх вирощують в теплицях, обов’язково підв’язуючи, щоб не зламалися під вагою плодів. А ось у відкритому грунті ці рослини себе не проявлять. Вони не обмежують себе в зростанні, так що волі їм давати не можна! Інакше за коротке літо вони не встигнуть дати врожай, «підуть в бадилля». Найчастіше такі рослини формують в 1 або 2 стебла.

Коли і яку форміровку варто застосовувати? Залишите одне стебло — і плоди дозріють раніше, та й рослини можна посадити трохи щільніше. Буде їх два — знімете більш рясний урожай, хоча і трохи пізніше. Втім, вже в кінці липня — початку серпня верхівки пагонів в будь-якому випадку прищипують, видаляючи і квітучі кисті. Ці плоди не встигнуть дозріти до заморозків.

Перш за все порадують плодами-цукерками коктейльні томати. До речі, золотисто-помаранчеві гірлянди гібрида томата «Медок F1» (незабаром у продажу) не «втрачають» стиглі плоди досить довго. Погодьтеся — це дуже зручно, особливо якщо приїжджаєш на дачу тільки по вихідним! Помідорчики солодкі, немов мед, не розтріскуються і досить непогано зберігаються, а щільна шкірка дозволяє їх перевозити на значні відстані, заморожувати і використовувати для цільноплідного консервування.

Томат «Медок F1»Томат «Медок F1»

Потім свою лепту внесе приголомшливо урожайний томат «Червоне царство F1». При добрій агротехніці цей гібрид може дати до 22 кг / м2 плодів. А за ним прийде черга і найсмачніших помідорів. Великі (вагою 150-300 г), солодкі і дуже ароматні томати «Амурський тигр» і «Медовий гігант» стануть гідним завершенням томатного сезону!

Томат «Червоне царство F1»Томат «Червоне царство F1»
Томат «Амурський тигр»Томат «Амурський тигр»
Томат «Медовий гігант»Томат «Медовий гігант»

Таким чином, з огляду на особливості різних сортів і гібридів, ви зможете вибрати найкращі — ті, що проявлять себе у всій красі саме в умовах вашої ділянки.

Бажаємо вам вдалого врожаю і міцного здоров’я!

З повним асортиментом сортів і гібридів Агрофірми АЕЛІТА можна ознайомитися тут.

Запитуйте в магазинах вашого міста !!!

Запрошуємо в групи соціальних мереж, де ви зможете дізнатися багато цікавого про селекційні досягнення компанії:

• ВКонтакте

Агрофірма АЕЛІТА