Високі грядки з пластикових панелей, дошки, шиферу своїми руками на дачі, відео

висока грядка на дачі
Робота на грядках вимагає багато фізичних сил і часу, а урожай не завжди відповідає докладеним зусиллям. Тому все більше дачників влаштовують на ділянках високі грядки, що дозволяють значно знизити трудовитрати і виростити хороший урожай.

Переваги високих грядок

врожайні грядки
Висока грядка є короб висотою від 10-15 см і до півметра, який заповнюють землею, компостом, перепрілим гноєм. Розміри і форма короби можуть бути будь-якими. Найчастіше його роблять прямокутним. Ширину потрібно планувати таку, щоб було зручно доглядати за рослинами. Звичайна ширина — 50-80 см. Проходи між грядками засівають гарною травичкою, засипають піском, тирсою або бетонують. В результаті в проходах не ростуть бур’яни, скошену траву використовують для мульчування, а весь город виглядає красиво і акуратно. Це далеко не єдина перевага високих грядок на дачі. Плюсів тут безліч:

• для влаштування городу підійде будь-яку ділянку, навіть абсолютно непридатний для землеробства;
  • виснажливі перекопування і прополку замінює легке розпушування верхнього шару грунту;
  • високі грядки швидше прогріваються навесні, що дозволяє отримати урожай набагато раніше і садити культури, які не визріваючі в даній місцевості на звичайних грядках;
  • на високій замульчувати грядці бур’яни майже не ростуть, і вода при поливі НЕ розливається садівникові під ноги;
  • на ній неважко зробити дренаж, це необхідно при вирощуванні городніх культур виносять високих грунтових вод;
  • на бортах легко зміцнити покривний матеріал для захисту рослин від заморозків;
  • якщо на ділянці завелися кроти або землерийки, застеліть дно грядки пластиковою сіткою з частою осередком, і ненажерливі шкідники не доберуться до посадок;
  • саму грядку неважко розібрати для перенесення в інше місце, зміни розмірів або ремонту.

зручність обслуговування
Зручність високою грядки оцінять всі городники, адже в процесі роботи не доведеться нахилятися майже до рівня землі.

Зміцніть на торцях грядки широку поперечну дошку, і у вас вийде зручна лавочка, на яку можна поставити інвентар або присісти, щоб помилуватися результатами своєї праці.

Як перетворити недоліки високих грядок в їх гідності

Найбільше користі пристрій таких гряд приносить у вологому прохолодному кліматі. А ось в посушливих південних регіонах їх переваги не настільки очевидні — земля в піднесеному коробі перегрівається і швидше пересихає. Це основний їх недолік. Проте, навіть в таких умовах пристрій високих гряд буде виправданим, якщо на ділянці грунт неродючий — кам’янистий, глинистий або піщаний. Короб для захисту від перегріву будують для випічки світлих кольорів і заповнюють привізною землею. У полуденну спеку над коробом натягують білу тканину або полотно з агроволокна. Такий полог знижує температуру грунту і повітря на грядці і зменшує випаровування води.

У південних районах широко поширене будівництво з недорогого природного каменю — ракушняку. Якщо з нього побудувати бортики, грядка прослужить дуже довго, а грунт в ній в будь-яку спеку буде прохолодною. Виглядає така споруда виключно красиво.

Переконайтеся самі, як привабливо виглядають високі грядки на фото, побудовані на дачі своїми руками з природного каменю.грядки з каменю

Які матеріали підійдуть для побудови

грядки з азбестоцементних листів
Високі грядки не обов’язково повинні бути такими монументальними. Для їх пристрою підійдуть практично будь-які будівельні матеріали. Головне, щоб вони не пропускали воду і тримали форму.

Високі грядки з шиферу користуються популярністю. Шифер не гниє, водостійкий, майже не нагрівається на сонці. Для облаштування піднятою гряди не обов’язково купувати новий шифер, цілком підійде знятий з даху після її ремонту.

грядки з пластикових панелей
Ще простіше зробити високі грядки з пластикових панелей. На відміну від шиферу, пластик не розколюється від легкого удару, і монтаж не потребуватиме великої обережності. Бордюр з світлого пластика по краях грядки виглядає акуратно і привабливо.

високі грядки в теплиці
Дуже зручні високі грядки в теплиці. Уже в квітні на них можна зібрати перший урожай редиски.

Сівозміна в теплицях завжди утруднений, так як зазвичай вони використовуються для вирощування обмеженого набору овочевих культур — томатів, огірків, баклажанів. Тому в них частіше доводиться міняти грунт. Робити це на високих грядках набагато зручніше.

Як зробити високі грядки з дощок своїми руками

установка високих грядок на дачній ділянці
Якщо ідея побудови високих грядок своїми руками вас надихнула, покрокова інструкція допоможе зробити все без помилок.

Як зробити високу грядку теплою

тепла висока грядка
Ми вже переконалися в користі пристрої високих грядок на дачі. Але така грядка може стати вдвічі ефективніше, якщо зробити її теплою. Всі теплолюбні культури ростуть на такий грядці швидше і краще плодоносять. Пристрій теплої грядки нагадує листковий пиріг:

• вниз укладають грубу органіку — гілки, листя, кору;
  • на середній шар йде напівперепрілий компост або гній;
  • зверху пиріг укритий шаром городньої землі.

Під верхнім шаром органіка починає розкладатися з виділенням тепла, тобто підігріває рослини знизу, від холодної землі. Якщо таку грядку замульчувати після посадки рослин, догляд за нею зведеться до рідкісних поливу і збору врожаю, який незмінно буде вас радувати, адже всі рослини люблять тепло й достаток органіки в грунті.

Відео-інструкція по виготовленню високою грядки