Пасинкування помідор покрокове з фото у відкритому грунті і теплиці

При вирощуванні помідорів застосовують рясне мінеральне живлення для отримання високого врожаю. Помідор при цьому починає давати багато додаткових пагонів, що призводить до загущення посадки і зниження врожайності. Для регулювання росту застосовують пасинкування помідор.

Що таке пасинкування помідор

пасинок помідора

У томатів в кожній пазусі листа, починаючи від першого справжнього, може вирости втечу. Він є частиною головного стебла і не відрізняється від нього по типу зростання. На ньому розташовуються листя, закладаються кисті з плодами. Ці пагони в початковій стадії росту називають пасинками. Якщо їх залишати, то помідор починає гілки і загущувальну. На кистях пасинків утворюються зав’язі і відбувається перенавантаження плодами. Це призводить до здрібніння всіх плодів. Один з пасинків може інтенсивно рости, починає лідирувати по відношенню з іншими і стає головною верхівкою.

Щоб вирівняти співвідношення зеленої маси і кількість плодів, відрегулювати навантаження, застосовують пасинкування помідор в теплиці. Це видалення непотрібних пагонів в пазухах листа до початку їх сильного потовщення.

Найкраще їх видаляти до виростання в довжину не більше 5 см. До цього розміру пасинок ще трохи відтягує на себе поживні речовини і його видалення не шкодить помідору. Якщо їх прибирати пізніше, відбувається травмування томата і він втрачає врожайність.

Коли необхідно проводити пасинкування помідор?

розсада помідорів
Перші пасинки можна спостерігати вже на розсаді. Тому при висадці відразу видаляють всі зайві пагони, які можуть бути ще близько 1 см. Це трудомістка робота, але вона позбавить від додаткового навантаження при уходних роботах в теплиці.

Після посадки в грунт на постійне місце, томати починають інтенсивно утворювати пасинки. Необхідно періодично, не рідше ніж, через 6-7 доби проходити по рядах і видаляти непотрібні пагони до початку їх переростання.

Пасинки які треба видалити
Видаляти пасинки доводиться постійно. Пасинкування помідорів є важливою частиною уходних робіт в формуванні помідора. У теплицях ця операція проводиться навіть після початку збору плодів.

Як правильно пасинкувати помідори?

Освіта пасинків у детермінантних і індетермінантних сортів томата відрізняється. Розглянемо докладно правила пасинкування помідорів в залежності від типу куща.

Пасинкування помідор з індетермінантні кущем

детермінантні помідори
Індетермінантні сорти характеризуються необмеженим ростом головною верхівки і всіх бічних пагонів. Якщо не проводити пасинкування таких рослин, то вони швидко займають весь обсяг в теплиці, і отримати якісний урожай не вийде.

Як пасинкувати помідори в теплиці з індетерміннатним типом куща? Залежно від їх сорту формують, залишаючи один, два, а також три головних втечі.

При формуванні, що включає тільки одне стебло, прибирають все пасинки в пазухах листків, залишаючи тільки головний втечу з плодоносними кистями. У теплицях поступово спускають томат і укладають стебло на поверхню грунту, а все що утворюються пасинки продовжують видаляти.

Формуючи в два і більше головних стебла, відповідно стільки ж залишають рости додатково пагонів. Вони перетворюються в плодоносні пагони і стають додатковими стеблами. Решта всі пагони поступово видаляють, не даючи їм перерости.

Пасинкування помідор з детермінантний кущем

помідори

Сорти з детермінантний типом куща складніше пасинкувати, ніж індетермінантні. Завжди є ймовірність видалення потрібного втечі, який продовжить зростання всієї рослини.

Головний пагін детермінантного томата завжди завершковивается, тобто закінчує зростання, утворюючи на кінці кисть. Якщо при цьому видалити всі пасинки, то у рослини не залишається ростовой верхівки. Воно більше не утворює пагонів з новими плодоносними кистями і листям. Урожай такого томата обмежується тільки що утворилися раніше плодами.

Як проводять операцію пасинкування?

пасинкування

Найпоширенішим способом видалення пагонів є обламування їх руками.

Бажано робити це в гумових рукавичках. Проводять операцію в першій половині доби, коли стебла більш соковиті, пагони при цьому легко обламуються.

Пасинок затискають великим і вказівним пальцем, потім його похитують в протилежні сторони до моменту відриву від рослини. На місці обламування з’являється невелика рана. До кінця дня місце пошкодження підсихає і в нього вже не потрапить хвороботворна інфекція.

пасинки
Пасинки можна зрізати також ножем або ножицями. При використанні ріжучого інструменту потрібно використовувати такі правила:

• леза повинні бути заточені до гостроти бритви, щоб пошкодження при зрізку були мінімальними;
  • рухи повинні бути швидкими і точними, щоб не пошкодити зростаючі стебла або інші важливі органи;
  • після проведення операції на одній рослині до переходу до іншого необхідно занурити леза інструменту в дезінфікуючий розчин, наприклад, 1% хлорне вапно або 1% перманганат калію;
  • залишають шматочок втечі близько 1,5 см, щоб загальмувати утворення нових непотрібних пагонів в цьому місці;
  • зрізані частини складають в ємність і виносять з теплиці, щоб не провокувати появи інфекційних захворювань від рослинних залишків.

Іноді після проведення пасинкування, через якийсь час в місці, де віддалявся втечу, починає рости новий. Він утворюється з сплячої нирки, яка перебувала в пазусі листа. Тому доводиться повторно видаляти пасинки.

рясний урожай

Іноді починає рости новий втечу в нижній частині томата через довгий час, коли вже утворилося кілька кистей. Втеча також утворюється з сплячої нирки, але при цьому до цього пасинок міг і не утворитися в цьому місці. Це є сортовий особливістю або томат отримує занадто багато харчування, тому стимулюється поява додаткових стебел. Щоб не перенавантажувати рослина і не згустити посадку ці пасинки також слід видаляти своєчасно.

Правильне пасинкування помідор — відео урок