Як зробити шпаківню: покрокова інструкція, важливі нюанси, відео

Підкажіть, як зробити шпаківню з дерева? Синові в школі дали завдання принести будиночок для птахів, а наш тато весь час на роботі, ось і вирішили з дитиною зайнятися цим самостійно і зробити два шпаківні: один віднесемо до школи, а другий повісимо в нашому саду. Які дошки краще використовувати і чи потрібно потім пофарбувати наше споруда?

як зробити шпаківню

Птахи — санітари не тільки ліси, а й саду. Про це знає кожен дачник, у якого на ділянці ростуть плодові дерева і чагарники. Круглий рік пернаті не тільки радують слух своїм співом, але ще і допомагають садівникам в їх нелегкій праці по захисту дерев від шкідників, знищуючи дрібних комах і ласуючи їх личинками. Щоб залучити птахів, на деревах розвішують годівниці і підгодовують добровільних помічників в холодну зимову пору, коли знайти «здобич» не так легко, а ще влаштовують їм житло. Добротний дерев’яний будиночок сподобається будь-пташці, в ньому вона зможе не тільки жити і ховатися від негоди, але і вивести потомство.

Нюанси, які важливо знати перед тим, як приступити до роботидошки

Як уже зрозуміло, найкращий шпаківню — зроблений з натуральних матеріалів, в сенсі, з дерева. Деякі умільці майструють будиночки з картонних коробок або пластикових пляшок, однак, це зовсім не те. У першому випадку житло буде тимчасовим і протримається один сезон, а то й розмокне раніше під дощем. Пластикові ж ємності більше підійдуть для виготовлення годівниць, до того ж про їх натуральності немає й мови. Відлякає птахів і запах ДСП або фанери, остання ще й занадто тонка і будиночок буде холодним.

Для пташиного будиночка варто використовувати дошки листяних порід, але ні в якому разі не хвойних — вони містять смолу, яка прилипне до оперення, що загрожує для здоров’я пернатих. Товщина досточок повинна бути не менше 20 мм, щоб вони утримували тепло, необхідне пташенятам.

Стругати дошки, домагаючись їх ідеальної гладкості, не потрібно. Шорстка поверхня, особливо всередині шпаківні і під вічком, допоможе птахам потрапити всередину і без праці переміщатися.

Робимо шпаківню покроковокреслення

Перш за все, слід скласти креслення майбутнього житла. Це полегшить процес виготовлення заготовок і дозволить зробити їх рівними, щоб в подальшому між стінками не виявилося щілин.

Шпаківні можуть бути різної величини і форми — все залежить від того, які саме птахи будуть в ньому жити. Занадто просторі «апартаменти» робити не треба, адже пташине сімейство невелике і молодняк може замерзнути або вирости слабким. Стандартні ж розміри будиночка приблизно такі:

• ширина днища — 15 см;
  • висота шпаківні — до 30 см;
  • дах — приблизно 20х24 см;
  • діаметр виступу (річка) — не більше 5 см.

деталі шпаківні
Краще, щоб задня стінка була на пару сантиметрів нижче передньої панелі — такий ухил необхідний, щоб стікала вода. Відповідно, тоді і на бічних стінках верхній зріз буде йти по косій. Дах же повинна трохи виступати, тому її розміри трохи більше днища.

збірка шпаківні
Тепер можна приступити до роботи:

1. Перенести креслення олівцем на дошки.
  2. Вирізати всі деталі.
  3. Обстругати зовнішню поверхню заготовок.
  4. У передній панелі вирізати «вхід» у вигляді кола.
  5. Зібрати шпаківню в такій черговості: фасад, бічні стінки, дно, задня стінка, дах, вічко. Всі частини повинні щільно прилягати одне до одного. Кріпити їх краще на саморізи або цвяхи.

Залишилося приробити до шпаківні кріплення у вигляді планки на задній стінці і встановити його на дерево, добре примотавши дротом. Фарбувати не треба — запах фарби відлякає птахів.

По темі: шпаківню своїми руками!

Відео-інструкція виготовлення шпаківні