Як і коли краще посадити яблуню навесні, влітку, восени + відео

Дивно смачні яблука в вашому саду
Кожен садівник прагне на своїй ділянці виростити гарні, наливні, солодкі яблука. Технологія посадки цих дерев досить проста і посильна кожному. Приживлюваність і подальший розвиток саджанців залежить від дотримання кількох простих правил і рекомендацій.

Вимоги до ділянки для посадки яблунь

Сонячний ділянку для яблуневого саду
Перед тим, як приступати до заселення своєї ділянки молодими насадженнями, необхідно переконатися в тому, що він відповідає таким вимогам.

• Яскраве освітлення сприяє плодоношення. Затінення молодих саджанців присутніми поруч великими деревами призводить до відхилення в розвитку, зниження кількості і якості фруктів.
  • Хорошим вважається ділянка, захищений від сильних вітрів і в той же час добре провітрюваних.
  • Земля повинна бути родючої, збагаченої корисними речовинами.

Якщо планується висадка декількох саджанців, то робити це потрібно в одному місці, не чергуючи їх з іншими насадженнями. Це сприяє гарному запиленню і рясному плодоношення. Боротьбу з хворобами і шкідниками також зручніше проводити при компактному розміщенні рослин.

Коли садити яблуні

Саджанці посаджені восени
Найкраща адаптація до нових умов спостерігається в період припинення сокоруху і переходу рослини в сон. В такий стан дерева входять після припиненням вегетаційного періоду (вересень — жовтень) і знаходиться в ньому до пробудження нирок. Тому, посадку саджанців найкраще здійснювати в весняно-осінні періоди.

зимівля саджанця
У зимову пору дерева взагалі знаходяться в стані повного спокою. Однак висаджувати їх у цей сезон не можна, оскільки молоді коріння при попаданні в мерзлий грунт відмирають. Технологія зимової посадки застосовується лише іноді в окремих регіонах і тільки для великих, дорослих дерев.

Коли краще садити яблуню, навесні або восени, — питання неоднозначне і в більшості випадків залежить від особливостей конкретної кліматичної зони. В регіонах, де спостерігаються різкі зниження температур вже в кінці жовтня, найкраще здійснювати цю процедуру навесні (квітень — травень). Це запобіжить ризик замерзання кореневої системи. У більш теплих зонах посадку саджанців рекомендується виконувати в середині осені.

Підготовка землі під посадку яблуні

Підготовка лунки до посадки яблуні
Спочатку необхідно підготувати грунт для молодого рослини. Землю з викопаної лунки слід скласти в одну купу, а не розкидати по всій ділянці. Ширина і глибина ямки повинна бути трохи більше, ніж коренева система яблуні. Дно і стінки лунки слід злегка розпушити.

На ділянках з тонким шаром чорнозему землю слід розділяти на дві частини, а закопуючи саджанці дотримуватися такої ж послідовності.

Обов'язкове внесення добрив
Викопана земля перемішується з перегноєм і деревною золою (700-800 г). При сильному виснаженні ґрунту, можна додати трохи комплексних мінеральних добрив, таких як нітроамофоска. На дні поглиблення рекомендується покласти який-небудь металевий предмет (забити арматуру, куточок, швелер, цвяхи і т.п.). Це дозволить забезпечити насадження необхідним залізом.

Як правильно посадити яблуню

Садимо яблуню правильно
Перед посадкою слід обрізати секатором кінчики кореневої системи, верхівки стовбура і відгалужень саджанця. Виконувати подальші процедури найзручніше удвох. Встановивши рослина в лунці у вертикальне положення, одна людина повинна притримувати його за ствол, а інший засипати приготовленої грунтом кореневу систему. Важливо при цьому стежити за напрямком її відгалужень — вони повинні бути спрямовані вниз або перебувати в горизонтальному положенні. В іншому випадку може статися неправильне подальше формування кореневої системи, що призведе до нестачі поживних речовин.

Засипати саджанець слід таким чином, щоб коренева шийка рослини перебувала вище рівня землі на 3-5 см. Недотримання цього правила негативно відіб’ється на подальшому розвитку дерева.

Засипавши коріння, слід рясно залити лунку водою. Після осідання грунту необхідно додати її знову до потрібного рівня, після чого знову залити. Вода (шляхом всмоктування) виконує трамбування розпушування землі. Багато садівники воліють притоптують грунт ногами, що не їсти правильним і може привести до пошкодження кореневої системи. На наступний день після посадки по всьому колу лунки з’являться тріщини, які потрібно розпушити.

Відстань між яблунями при посадці

Відстань між яблунями
У гонитві за високим урожаєм, багато садівників прагнуть висадити на своїй ділянці максимально велику кількість плодових дерев. Однак щільне розміщення, як правило, призводить до таких наслідків:

• Зниження загального обсягу врожаю
  • Погіршення якості плодів
  • Поразка листя і пагонів грибковими захворюваннями
  • Стимуляція популяції шкідників

При формуванні саду важливо чітко дотримуватися певної схеми посадки, яка залежить від характеристик певного сорту. У розрахунок слід брати максимальні габарити (ширину і висоту), яких можуть досягти дорослі рослини. Оптимальною схемою посадки для слаборослих сортів на карликовій підщепі вважається 2,5х4 м. Яблуні, щеплені на дикому підщепі рекомендується розміщувати за схемою 3,5х5 м. Дистанція між високорослими деревами повинна становити не менше 4,5 м.

рясний урожай
Зовсім інші схеми посадки приймаються по відношенню до нових видів цих дерев. Колоновидні яблуні (форма крони подібна тополю, кипарису і т.д.) можна висаджувати гущі звичних, класичних сортів. Не вимагають багато місця і карликові насадження.

Розміщення саджанців в шаховому порядку дозволить дещо збільшити їх чисельність на ділянці. Однак така схема істотно ускладнить догляд (особливо при використанні моторизованої техніки).

При дотриманні зазначених рекомендацій, рослини швидко звикнуть до нових умов і продовжать нормальний розвиток і формування крони. А вже зовсім скоро молоді насадження зможуть порадувати своїх господарів смачними, стиглими яблуками.

Відео про посадку яблуні