Як доглядати за козою, умови утримання, раціон, відео

Розкажіть, як доглядати за козою? У минулому році вийшли з чоловіком на пенсію і, залишивши квартиру дітям, переїхали жити на дачу. Так як сидіти склавши руки ми не звикли, вирішили завести козу. І нам турбота буде, і внукам — корисне молочко, коли в гості приїдуть.

як доглядати за козою
На відміну від корови, коза — тварина більш «компактне», що полегшує її зміст. І місця потрібно менше, і характер спокійний: на турботу і ласку вона відповідає тим же. Але щоб отримувати ще й корисне молочко, потрібно знати, як доглядати за козою. Збалансоване харчування і затишний, чистий сарай — ось те, чого потребує рогата годувальниця.

Коза погано переносить самотність: постійне бекає і на вигулі може примкнути до чужого стада в пошуках пари. Тому краще тримати своє невелике стадо хоча б з 3 особин.

Умови утримання кіз

річний випас
Влітку більшу частину доби тварини проводять на вулиці, насолоджуючись свіжим повітрям і соковитою травою на випасі. Але на зиму необхідно подбати про тепле сараї для вихованців. Споруджувати його краще далеко від водойм і на світлому ділянці, зробивши вікна з південної сторони. Кози не люблять вогкість, а природне освітлення допоможе заощадити на електроенергії.

Для кіз досить приміщення висотою до 2,8 м. Усередині стіни потрібно обштукатурити або помазати глиною — так буде зручніше їх білити. Це треба не для краси, а для дезінфекції. Побілку слід проводити 2 рази на рік (навесні та восени), використовуючи вапно.

козлятник
Сарай обов’язково необхідно утеплити, щоб взимку температура в ньому не опускалася нижче 6 ° тепла. Ще добре закрити всі щілини — протяги небезпечні і загрожують хворобами. Для підтримки чистоти і довговічності підлогу рекомендується залити стяжкою, при цьому під невеликим ухилом. Він буде служити не одне покоління, а рідкі відходи життєдіяльності — стікати і збиратися в одному місці.

Як доглядати за козою — підтримання чистоти і раціон харчування

харчування кози
Щоб тварини виглядали охайно і не хворіли, в сараї треба обов’язково укласти товсту підстилку і часто міняти її. Найчастіше в цих цілях використовують солому. Також регулярно вичісувати козу щіткою, щоб не збилася шерсть, і не з’явилися воші, і чистити копитця. Щотижня для профілактики появи комах худобу чистять содовим розчином.

Взимку прибирання гною краще робити рідше, ніж в літній час. Це допоможе зберегти тепло в сараї.

Кількість, якість і смак молока залежать від того, що і скільки їсть коза. Раціон її харчування має бути різноманітним і збалансованим і включати в себе (в добу):

• сіно (не менш 2 кг);
  • гілковий корм (по 2 підсушених віника діаметром близько 10 см і довжиною до 50 см з гілочок акації, верби, тополі та інших дерев);
  • перемелене зерно (ячмінь, кукурудза, висівки — до 1 кг на одне доросле тварина і в 2 рази менше — для козеня);
  • соковитий корм (свіжа трава, бурякова і морквяна бадилля, капуста).

В зерновий корм необхідно цілий рік додавати трохи солі (до 10 г на козу).

Годувати козу слід не більше 4 разів на день з рівними перервами. Також необхідно подбати, щоб вона пила чисту воду. Поїти тварина потрібно за годину до їжі не менше 3 разів за день.