Гладіолуси — посадка і догляд у відкритому грунті

Доброго дня всім читачам блогу!

Поговоримо сьогодні про гладіолуси — посадку та догляд у відкритому грунті. Це один з найпопулярніших квітів для подарунка вчителям в школу! І самі гладіолуси дуже прикрашають сад восени. Гладіолус можна назвати «примхливим» квіткою, але нічого особливо важкого немає в його вирощуванні. Навіть новачки в квітникарстві легко впораються дотримуючись деякі правила догляду за гладіолусами.

Вирощування гладіолуса — основні прийоми

Підготовка цибулин перед посадкою

Висаджують гладіолуси в середині травня. У більш південних районах роблять це раніше. За два тижні до посадки потрібно оглянути всі цибулини. Очистити їх від верхніх лусочок, оглянути на наявність захворювань і псування. Хворі цибулини відразу прибираємо, щоб не псувати все квіти. Очищені цибулини розкладаємо в світлому місці, не під прямим сонцем. Вони почнуть прокидатися до висадки в землю. Цей прийом називається яровизация і підвищує стійкість кольорів до захворювань і продовжує цвітіння.

Маленькі дітки гладіолусів очищаємо тільки перед посадкою, щоб не висохли.

гладіолусифото гладіолусів

Вибір місця для посадки

Сонце і багато сонця — такий девіз гладіолусів. Їм необхідно найсвітліше місце в саду — тоді вони порадують вас потужними цветоносами з 13-15 квітами. А якщо будуть сидіти в тіні хоча б півдня, то максимум в колосі буде 5-6 квітів.

Землю гладіолуси люблять піщану, але такий у нас на Уралі не зустрічається, тому дуже добре при посадці додати пісок. Я його сиплю прямо в борозенки для посадки. В ідеалі потрібен річковий пісок. На нього ставлю цибулини з відстанню 15 сантиметрів і засинаю повністю землею. Після посадки їх добре поливаю.

Глибина посадки залежить від розміру цибулини:

1. більше 3х см — посадка на 10-15 см.
  2. 1,5-3 см — посадка на 7-10 см.
  3. до 1,5 см — посадка на 5-6 см.

гладіолуси посадка і доглядПосадка гладіолусів на піщану подушку

Догляд за гладіолусами влітку

Влітку ці квіти не зажадають багато уваги, але мінімальний догляд за ними необхідний.

• Поливаємо раз в тиждень, краще поливати землю під квітами, а на листя не лити воду.
  • Замульчувати землю перегноєм — і квітам харчування і вам менше поливати — землю довше не висихає.
  • У першій половині літа удобрюємо азотистими добривами. Можна поливати настоєм коров’яку або настоєм з кропиви. Настій кропиви робиться дуже легко і їм можна удобрювати всі посадки і квіти. Відро зеленої крапивной маси заливається теплою водою і коштує 2-3 дня на сонце, поки не з’явиться характерний запах. Тоді літр настою додаємо в відро води при поливі.
  • Коли з’являються квітконоси, то потрібно їх прив’язати до опори, щоб не поламалися і не впали на землю, а росли вертикально.
  • Після появи квіткових стебел гладіолуса потрібні калійний добрива. Можна поливати їх настоєм золи.
  • Після поливів землю неглибоко рихлимо між квітами, щоб робити це рідше — замульчируйте посадки. Можна закрити землю перепрілими (чорними) тирсою, піском, травою, соломою. І полоти менше доведеться — бур’яни не все проб’ються і не перегріються цибулини.

посадка і догляд за гладіолусомФото жовтого гладіолуса — красень!

Коли і як зрізати квіти гладіолуса

Зрізати квіти потрібно вранці, до появи жаркого сонця. Щоб вони довше стояли в зрізку, зрізають після першого квітки, що розпустилася. Якщо вже багато квітів розкрилося, то таку квітку швидко зів’яне. Краще акуратно виламувати гладіолуси біля основи листя, а не зрізати повністю з листям. Тоді не буде відкритою великий рани, яка може стати джерелом хвороби квітки. І листя залишаться цілими. Вони потрібні для повного визрівання цибулини.

Коли викопувати гладіолуси

Забирають цибулини гладіолусів в середині-кінці вересня. Робити це краще в суху погоду при плюсовій температурі.

Спочатку зрізаємо листя, щоб не заважали.

Акуратно викопуємо квіти, виймаємо повністю з шматком землі, щоб не втратити дітей. Потім обережно очищаємо від землі і відокремлюємо маленькі цибулинки.

Щоб не переплутати сорти, я їх викопують окремо і розкладаю сушити окремо. Зручно в підкладках з під яєць їх розкладати — дітки і великі цибулини — і підписати можна кожну, ні переплутаєш. Потім я їх розкладаю по окремим паперовим пакетиках і підписую.

Після викопування добре потримати цибулини в слабкому розчині марганцівки з півгодини. Потім висушити 3-4 дня.

Гладіолуси - посадка і догляд у відкритому грунтірожеві гладіолуси

зберігання цибулин

Чисті сухі цибулини прибираємо на зберігання. Ідеальне місце для зберігання — підвал з вентиляцією і низькою температурою. Але не у всіх він є. Можна зберігати цибулини і вдома. Прибрати в самій прохолодне, темне місце. Якщо їх небагато, можна покласти в паперовий пакетик на нижню полицю холодильника.

Взимку потрібно раз на місяць перевіряти квіти. Якщо якісь почали псуватися або хворіти, викидайте відразу — не шкодуйте.

Ось такі поради по вирощуванню гладіолусів. Якщо є питання по посадці і догляду за квітами — задавайте! Із задоволенням відповім.

З повагою, Софія Гусєва!