Герань — корисні і лікувальні властивості рослини і масла кімнатної герані, протипоказання в застосуванні, відео

Фасад будівлі прикрашає герань
Сімейство геранієвих, що включає численні види герані з Європи і Азії і пеларгонії з півдня Африки, з давніх-давен приваблювало увагу людини. У великій пошані була не тільки декоративна герань, корисні властивості рослин з фігурною або мереживний розсіченою листям і квітками всіх форм і забарвлень були добре відомі ще в Стародавній Греції.

Історія використання лікувальних властивостей герані

Багато видів гераней вже в ту далеку епоху славилися як лікарські культури. З них робили настоянки, відвари, отримували масло. Пучки пахучої зелені використовували для боротьби з паразитами, комахами і неприємними запахами.

Масло з пелюсток герані
Ботанікам відомо близько 400 видів дикорослих гераней, чий ареал простягається від Атлантики до Тихого океану, від півночі Європи до Індії. У народній медицині використовується кілька аборигенних різновидів герані. Багатством біохімічного складу вражають практично всі представники сімейства, включаючи кімнатні пеларгонії та гібридні різновиди.

Планомірне вивчення лікувальних властивостей в герані почалося лише в другій половині XIX століття. Увага до культури привернула її популярність у бідних верств населення, причому рослина використовувалося настільки широко, що в справу йшли і листя, і коріння, і квітки герані.

Сьогодні народна медицина і гомеопати підтверджують досвід предків і високо цінують герань за її корисні властивості, активність щодо патогенної флори, протизапальні і регенеруючі якості.

Активні речовини в складі герані

В якості лікарської сировини заготовляють кореневища герані і її зелену надземну частину. Саме тут зосереджено максимальну кількість біологічно-активних речовин і з’єднань.

Мило з пелюсток герані
Головний скарб рослин з роду гераней — це гераниол, цінний ароматичний спирт, що входить до складу знаменитого гераниевого масла. А крім нього, в складі рослинної сировини присутні:

• глюкоза і фруктоза;
  • флавоноїди;
  • сапоніни;
  • катехіни;
  • величезну кількість дубильних речовин, вміст яких в окремих випадках досягає 4%;
  • з’єднання з антибактеріальними і антивірусними властивостями;
  • каротин, вітаміни K і C;
  • макро- і мікроелементи;
  • алкалоїди;
  • антоціани.

Найчастіше в медичних цілях використовують герань запашна, лугова і криваво-червона. Але корисними речовинами багаті не тільки дикороси, у запашної кімнатній герані лікувальні властивості чи менше, ніж у її родича з лісової галявини.

Лікувальні властивості герані і їх застосування

Герань має виражені протимікробні, протизапальні, кровоспинні і антивірусними властивостями. Препаратів на основі рослинної сировини під силу активно заспокоювати, благотворно впливати на працездатність, стійкість до стресових ситуацій, безсонні.

Масло герані властивості і його застосування

Засіб має виражені антибактеріальні, протизапальні і регенеруючі властивості, які по достоїнству оцінили косметологи і дерматологи. Завдяки саме цим властивостям масла герані його застосовують при лікуванні акне, гнійничкових уражень шкіри, целюліту і інших косметологічних проблем.

Застосування корисних властивостей герані в побуті

Іноді активність рослини викликає у квітникарів-аматорів резонне питання: «А чи можна тримати герань будинку? Чи не буде негативним її вплив на атмосферу в приміщенні? »

Подібні побоювання абсолютно марні. Рослини герані дійсно активно поширюють навколо себе ароматичні речовини і фітонциди. Це покращує якість повітря в будинку, а здатність до нейтралізації токсичних домішок і запахів робить квітка незамінним і в великих містах, і в сільській місцевості.

Кімнатна рослина не тільки прикрасить інтер’єр, воно допоможе впоратися з надокучливими комахами. Наприклад, запах герані погано переносять комарі і мухи.

А люди в присутності запашної герані:

• стають спокійнішими;
  • краще сплять;
  • менше страждають головними болями і мігренню.

Масло герані використовують при головних болях
Корисні властивості герані проявляються і на присадибній ділянці. Садові види можна використовувати як засоби боротьби з комахами-шкідниками та бур’янами. Фітонциди герані пригнічують активність і тих, і інших. В результаті економиться час і сили на обробку городу та саду.

Заготівля рослинної сировини герані і його зберігання

У лікувальних цілях використовують всі частини рослини
Надземна частина рослини і кореневища герані можна зібрати і зберегти про запас. Зелень зрізають під час цвітіння і акуратно сушать в тіні або в спеціальних сушарках при температурі до 45 ° С.

Протипоказання використання герані

Відвари герані дітям дають лише після консультації з лікарем
При масі лікувальних властивостей герані протипоказання до її використання в медичних цілях можуть здатися незначними. І все ж прийняти до уваги їх варто, особливо якщо у членів сім’ї є схильність до алергії, або мова йде про лікування маленьких дітей.

На аромат герані і її масла у деяких людей виникає алергічна реакція, що виявляється в респіраторних симптомах: різі в очах, нежиті, кашлі і болю в горлі. Навіть самі корисні властивості герані не принесуть здоров’я, якщо самопочуття погіршиться через алергію.

Щодо дітей все препарати на основі герані, призначені для внутрішнього вживання, слід використовувати тільки в дозволу лікаря. Зовнішнє застосування обмежується тільки індивідуальною непереносимістю. Ці ж вимоги в повній мірі відносяться:

• до вагітним і годуючим жінкам;
  • до осіб із захворюваннями шлунково-кишкового тракту в стадії загострення.

Не варто зловживати лікуванням народними засобами на основі герані і її масла людям старшого віку, а також при наявності варикозної хвороби і тромбофлебіту.

Відео про корисні властивості герані