Чому у розсади помідорів скручуються листя і що робити, відео

Підкажіть, чому у розсади помідорів скручуються листя? Насіння посіяли рано, різних сортів, і зараз сіянці поки невеликі. Але вчора помітила, що частина розсади варто з покрученими листочками. Що це може бути і що робити?

чому у розсади помідорів скручуються листя
Як відомо, листя у рослин — це індикатор їх здоров’я. Якщо що-небудь не так, вони відразу дають сигнал, змінюючи свій колір або форму. Взяти хоча б томати. Причин, чому у розсади помідорів скручуються листя, може бути багато і це не обов’язково хвороба. На стан сіянців впливають, як умови вирощування розсади, так і догляд за нею. На будь-яке відхилення від правил вирощування розсади вона тут же відповість вам, звернувши листові пластини, змінивши забарвлення або навіть скинувши листя.

Чому ж так буває і що робити? Залежно від конкретної ситуації, причинами такого явища можуть бути:

• сортові особливості;
  • занадто висока температура;
  • порушення режиму поливу:
  • нестача або надлишок харчування;
  • неправильне пасинкування.

Чому у розсади помідорів скручуються листя і причому тут сортова приналежність

розсада черрі
Ми звикли, що більшість томатів володіють приємними на дотик бархатистими листочками. Їх листова пластина хоча і зморшкувата, але в цілому досить рівна і не крутиться. Однак якщо ви хоча б раз вирощували індетермінантні сорти, напевно помітили одну особливість. Їх листочки якраз загортаються по краях, красиво звисаючи з тонких стебел.

Подібна риса властива для таких сортів, як:

• чері;
  • Медова крапля;
  • Фатіма;
  • а також більшість високорослих томатів.

Скручування листя в результаті спеки

скручування від спеки
Якщо листя згортаються в формі човники тільки вдень, а вночі повертають нормальну форму, перевірте градусник. При високій температурі, таким чином, розсада інстинктивно зменшує область випаровування.

Тепличні томати частіше провітрюйте, а зростаючі в кімнаті — прітемніть або переставте.

Як полив впливає на скручування

скручування і полив
Тут все просто: не вистачає вологи — листя загортаються вниз, надлишок — вгору. Налаштуйте полив, не чекайте, поки земля стане зовсім сухий, але і не влаштовуйте болото. В обох випадках ви тільки нашкодите розсаді. Поливайте часто, як тільки підсохне верхній шар. Але робіть це невеликими порціями, з огляду на температуру вирощування і швидкість випаровування вологи.

Дисбаланс поживних речовин

недолік фосфору
Як надлишок, так і недолік окремих мікроелементів негативно впливають на загальний розвиток розсади. На початковому етапі важливо підгодовувати томати азотом. Однак якщо його багато, листя товщають, але стають крихкими і загортаються колечком. Так що вчасно переходите на мінеральні комплекси. Крім того, комплексні препарати мають збалансований склад, що дозволить уникнути браку або надлишку інших мікроелементів. Що це конкретно, можна визначити по «характеру скручування», а саме:

• листя згортають і відливають фіолетовим кольором — не вистачає фосфору;
  • верхівка листа закручується, а сам він підвертається вниз — недостача цинку;
  • молоде листя загортається донизу — нестача бору;
  • крім згортання, листя ще й бліднуть — бракує кальцію;
  • кінчики листя загортаються догори, а самі вони жовтіють, стають млявими і обвисають — недостача заліза.

Занадто старанне пасинкування призводить до закручування листя

пасинкування
Ніхто не сперечається, що зручно було б видалити всі пасинки на томатах за один раз. Однак це занадто важка процедура, яку рослини можуть не пережити зовсім. Видаляйте пасинки поступово, у міру їх відростання. Але при цьому не чекайте, коли вони стануть занадто довгі (більше 6-7 см). Запізніле пасинкування призведе не тільки до того, що все листя перетворяться в трубочки. Томати можуть навіть скинути зав’язь.

Що робити, якщо у томатів скручуються листя і чому так буває