Багаторічні помідори. Томати взимку в квартирі

Ми давно звикли, що томати — культура однорічна. В кінці серпня або у вересні зібрали урожай — і все. Відпрацьовані своє рослини відправляються в компост або спалюються. Якщо цього не зробити, то їх все одно поб’є фітофтора і перші ж нічні заморозки. А чи пробували ви викопати кущики низькорослих сортів томатів, помістити їх в горщики і занести в тепле приміщення? Ще краще, якщо вони спочатку були посаджені в контейнери. Як ви думаєте, що з ними буде?

багаторічні помідорибагаторічні помідори

А відбудеться наступне:

1. наллються і дозріють всі дрібні і недорозвинені плоди;
  2. взимку листя томатів пожовтіє і частина з них засохне, але самі кущі будуть залишатися живими;
  3. в кінці лютого або на початку березня з пазушних бруньок на стовбурі почнуть рости молоді пасинки;
  4. в кінці березня на цих нових гілках розпустяться квіти;
  5. в травні ви будете мати у себе на підвіконні помідори з майже дозрілими плодами.

Але так буде тільки в тому випадку, якщо ви зумієте зберегти рослини томатів в зимові місяці — забезпечити їм період спокою. Для цього вони повинні перебувати в прохолодному, але не холодному місці, мати достатньо світла і помірна кількість вологи. У міській квартирі це може бути підвіконня, поблизу якого немає опалювальних приладів.

Поливати такі «багаторічні помідори» треба дуже обережно — 1-2 рази в тиждень — тільки щоб земля остаточно не пересохла. З появою молодих зелених пагонів полив потрібно збільшити.

Досвічувати штучним світлом навесні зазвичай такі томати не потрібно, якщо тільки горщики стоять не на північному вікні. У березні-квітні можна підгодувати слабким розчином добрива для томатів або підсипати в горщики свіжої землі.

До речі, частина що з’явилися пасинків томатів можна відщипнути, коли вони досягнуть 4-5 см. Якщо увіткнути їх у вологу землю або тирсу, то через пару тижнів у вас буде відмінна розсада, яка почне цвісти на кілька тижнів раніше тієї, що вирощена з насіння. Треба тільки стежити, щоб земля в перші дні була постійно волога.

Особливого догляду така розсада не вимагає. Її не треба ні досвечивать, ні пікірувати — можна розсаджувати відразу в окремі стаканчики, з яких Ви будете висаджувати прямо на грядку. Молоді рослини повністю зберігають усі ознаки і властивості материнського куща, так як з’явилися на світ в результаті вегетативного розмноження.

Томат в горщикуТомат в горщику. © kylewm

А що буде з торішніми кущами томатів далі?

Якщо ви будете доглядати за ними як за звичайними кімнатними рослинами — вчасно поливати, підгодовувати, обривати непотрібні пасинки, то вони порадують вас урожаєм. Може бути, тільки урожай цей буде трохи менше, ніж в теплиці або у відкритому грунті. А восени все повториться спочатку.

Єдине, що треба пам’ятати, це те, що для домашнього вирощування підходять далеко не всі сорти томатів — багато хто з них в цих умовах сильно уражаються вершинної гниллю. Але такі сорти, як Подарунок, Балконне диво, Дорогоцінні, Виноградні, Ласунка ростуть на підвіконні чудово.

Томати можуть рости і плодоносити в одному і тому ж горщику або контейнері 3-4 роки. А може бути і довше. Хто не вірить, спробуйте самі!